Most, hogy már itt a harmadév felénél tartok, igazán eljött az ideje, hogy a blogolásnak is szenteljek egy kis időt. Szerintetek? Szóval kezdeném ott, hogy visszaérkeztünk kishazánkból egyenest a bristoli reptérre (mivelhogy azon keresztül volt ócsóért jegy). Ez önmagában véve nem is lett volna nagy baj, a gond csak az volt, hogy éjjel fél egykor landoltunk, amikor természetesen lehetetlen volt eljutni Oxfordba. Ezért eltöltöttünk egy kellemes 5 órát a reptéren, amikoris leparancsoltak minket a Bristol Airport-Oxford buszról, mert nekünk csak Bristolból szólt a jegyünk és én a reptéri buszra szóló retúrjegyünket és a Bristol-Oxford jegyet bőszen lobogtatva próbáltam meggyőzni az eziránt látnivalóan kevéssé fogékony halvérű kallert (nem mintha nem ugyanaz a társaság lenne, ugyanazokkal az árakkal, sebaj). Ez azért érintett nagyon rosszul, mert a következő reptéri busszal a kiírás szerint lekéstük volna a Bristolból induló buszunkat (amivel londoni átszállással mentünk, tehát két előre foglalt jegyet buktunk volna), de nem késtük. Ennek ellenére kb. délre értünk haza.
Vannak itt ilyen érdekes dolgok, pl. Bristol-Oxford járat nincs a Megabus-nál, csak Londonon keresztül megy. A Megabus egy furcsa jelenség, mindenféle busztársaságok járataira lehet a neten jegyet foglalni nagyon olcsón, pl. az Oxford Tube nevű hiperextra járat (20 percenként Oxford-London, WiFi, reggeli meg minden) 12 font egy útra, ha a busznál veszünk jegyet, 7-10 napos előfoglalással Megabuson keresztül megvan 1 fontból, 1 napossal is csak 5 font. Szóval csak ezzel érdemes közlekedni, a többi iszonyat drága. Ja, amúgy megyünk haza, márc. 27.-ápr. 4. között otthon leszünk. Ebben is az az érdekes, hogy drágább kijutni busszal a reptérre, mint a hazarepülni Balatonra, nem vicc.
Miután visszaértünk, hat napom volt befejezni az esszéimet (másfelet, két és fél már kész volt), ami elég necces volt, az utolsó három napból (értsd: kb. 80 óra), összesen három órát aludtam, ami elég érdekes tüneteket produkált kb. két nap után (fülzúgás, szédülés, ilyenek), de arra már rég rájöttem, hogy ha túlesik az ember a holtpont(ok)on, akkor elég sokat ki lehet bírni ébren. Miután leadtam az esszéket, egyáltalán nem éreztem fáradtnak magam, elmentünk vásárolni meg sétálgatni Oxfordban a Dorcival, de a buszon hazafele egy perc alatt elaludtam.
Ja, amúgy mondtam már, hogy néha tanulok is? Szóval most is két kötelező órám van: ”Eastern European and Russian Jewish History until World War One” és ”Judaism and Islam: Medieval Intellectual and Cultural Traditions”, meg persze megy tovább a jiddis. Ugyan nagyon reménykedtem, hogy most sok időm lesz, ez eddig nem igazán jött be, de azért lényegesen kevésbé stresszes ez a félév, mint az előző, nem kell hetente esszét írnom, már ez is könnyebbség. Frissítettem az olvasmánylistámat is, bár még nem teljesen, de fent vannak az oldal tetején a második harmadévben olvasottak, egy kettessel jelezve.
Az óráimon kívül eljárok mindenféle előadássorozatokra, ezekből gyakorlatilag korlátlan a kínálat. Ezen a héten voltam egy Amnesty International által szervezett előadássorozat egy felvonásán, amin Tariq Ramadan, egy nagyon érdekes figura tartott (www.tariqramadan.com). Ő többek közt attól híres, hogy területi sajátosságoknak megfelelően akarja alakítani (szétszakítani) az iszlámot. Mivel Svájcban született, európai muszlimnak vallja magát, így mindekelőtt az Euroiszlám megalapításán munkálkodik. Az előadás a cím alapján az iszlám és az emberi jogok kapcsolatáról szólt volna, de sajnos ebből nem sok valósult meg, konkrétan annyi muszlim vonatkozása volt az előadásnak, hogy az előadó muszlim (najó, ez enyhe túlzás, de tényleg nem tért ki azokra a nagyon is komoly problémákra, amiket a cím felvetett). Persze mindenféle hangzatos kulcsszavakat hangoztatott (konzisztencia, alázat, tolerancia, stb.), de ez sajnos nagyon kevés. Sokan úgy tartják, hogy ő a muszlim kettős beszéd tipikus képviselője, mások szerint ő a muszlim Martin Luther King, megint mások szerint nagyapjának, a Muszlim testvériség alapítójának militáns irányvonalát követi.
A sok agytágításon kívül azért most jut némi időnk szórakozni is. Mivel itt nem nagyon volt/van tél (néhány esősebb hét volt januárban, ennyi, most már hetek óta hétágra süt a nap és 15 fok körül lehet), el szoktunk menni sétálni a környékre. Találtunk egy elég fura párost a közelben, Matildát, a bizonytalan pedigréjű páratlanujjú patást (én öszvérre tippelek) és Hubát, a shetlandi pónit, őket etetjük (ld. képek). A kert tele van mókusokkal, rókát is láttunk már, állítólag szarvas is van, de azzal még nem találkoztunk. Ami a legviccesebb, hogy Oxford központjában is mindenütt vannak mókusok, sőt, állítólag Londonban a rókák a szemetesekből élnek, és teljesen urbanizálódtak. Vannak mindenéle koncertek is, azokra is el fogunk járni mostmár, jövő héten pl. itt lesz a STOMP (tudjátok, MATÁV-reklám, akik mindenféle lehetetlen dolgon, kukán, hordón, stb. dobolnak), arra megyünk kedden.
Én vasárnapoként dolgozok, én viszem a központ könyvtárát, ami néha nagyon kényelmes, néha kevésbé. Elvileg négy órát dolgozok, volt már olyan, hogy ebből 30 percet kellett dolgoznom, de volt olyan, hogy a teljes munkaidő alatt sem végeztem mindennel (címkézés, polcra visszapakolás, ilyenek). A Dorci még mindig hétvégénként dolgozik, ami egyrészt eléggé korlátozza a lehetőségeinket, másrészt már eléggé elege is van belőle, de most kilátásban van egy új munka, ami egészen kiváló lenne, de részleteket nem árulok el, csak ha biztos lesz.
Szóval röviden ennyi jut most eszembe, majd írogatok még, mert ez a harmadév azértmozgalmasabbnak ígérkezik, meg biztos most is kihagytam mindenfélét, ami az elmúlt egy hónapban történt. Ja, például az egyik legfontosabbat: a hazajövetel előtt már csak azért sem írtamtúl nagy intenzitással az esszéimet,mert le kellett adni a PhD-jelentkezéseket Amerikába. Öt helyre jelentkeztem (Chicago, Columbia, Jewish Theological Seminary, Brandeis, Harvard), ezenkívül Oxfordba is. Nagy dilemma, hogy hogyan tovább, mert igaziból én szívesen befejezném a szakjaimat az ELTE-n (kivéve az arabot), de ha felvesznek, akkor valószínűleg nem fogom, hacsak nem úgy, hogy halasztok Amerikában egy évet és hazajövök befejezni a hebraisztikát és az oroszt. Amerikában ugyanis a PhD öt év, amiből kettő kb. ugyanaz mint a Masters, azaz órák és minden ami ezzel jár, és csak utána kezdődik a kutatás, míg Oxfordban neccesebb halasztani, mert itt (elvileg) három év a PhD (oxfordiul D.Phil.), és csak kutatásból áll. Oxford mellett szól, hogy nagyon jó környezet (bár nem voltam még Chicagoban, New Yorkban vagy Bostonban, ezekben a városokban vagy a környékükön vannak a fenti egyetemek), az itteni tutorom kiválóan ért a témámhoz (legalábbis egy részéhez) és hogy az amcsik is imádják az oxfordi diplomát. Amerikában viszont sokkal könnyebb pénzt szerezni (ha felvesznek gyakorlatilag automatikusan fizetik a tandíjat, biztosítást meg legalább 20e dolcsit a megélhetésre), míg Oxfordban elég kevés ilyen lehetőség van. A sok pénz persze azt is jelenti, hogy Amerikába sok nagy nevet csábítottak, sokkal több mindent fizetnek a diákoknak (utazás kutatni, konferenciák, stb.). Ezen kívül kiváló könyvtárak vannak, még több minden van a témámhoz, mint itt, és öt év után sokkal képzettebb lennék. Szóval most ezen is agyalok, de amíg nem vesznek fel,addig sok mindent nem tudok tenni, csak felállítok valami sorrendet, hogy hova mennék legszívesebben.
Minden jót mindenkinek!

